m

Vali Konağı Cad. No.8 Kat.5 Bizim Apt Nişantaşı İSTANBUL

0212 296 55 81

info@185.136.234.206

Search
Randevu ve iletişim için : 0212 296 55 81 ve 0532 507 45 45
 

Blog

İnsan ve insan davranışına ait ilginç ve güncel yazılara dolu!

Agorafobi Nedir ?

Dışarı Çıkma Korkusunu Anlamak 

Kalabalık ortamlar, toplu taşım araçları ve özellikle evden uzak içinden çıkıp kurtulması zor mekanlar bazı insanlar için son derece zorlayıcı yerler olabilir. Hafiften ağıra kadar dışarı çıkma korkusu agorafobi belki de en yaygın görülen fobik davranışların başında gelmektedir.

Agorafobi Hafiften Ağıra Değişik Görümlerdedir

Bir çok insan evlerini sevdiğini, kalabalıklardan hoşlanmadığını söyleyebilir. Özellikle günümüzde en çok toplu taşım araçları, alışveriş merkezleri gibi mekanlar bu bakımdan en çok agorafobi belirtileri meydana çıkaran mekanlardır. Dışarıya sadece sakin gün ve saatlerde çıkmak, gitmek zorunda olduğunda bir an önce işlerinin bitmesini sabırsızlıkla beklemek şeklinde karşımıza çıkabilir. Durum ağır olduğunda pek az belki de neredeyse hiç evden çıkmayacak şekilde yaşamlarını düzenlerler. İşlerini zorunlu olduklarında başkalarının yapmasını sağlarlar.

Agorafobi Kaygı Bozuklukları ile Sıkça Beraber Görülür

Yaygın Anksiyete bozukluğunda ve özellikle de panik bozukluğunda agorafobi çok sık görülür. Panik rahatsızlığı olan bireyler sağlık durumları ile endişelenmenin yanısıra herkesin içinde gelebilecek muhtemel bir panik nöbeti esnasında başkalarının karşısında kötü durumda olmaktan çok endişe ederler. Bir de sıkıntı geldiğinde çekilip saklanabilecekleri yerlerin olmadığı kalabalık meydan ve kapalı alışveriş merkezi gibi alanlar onlar için çok daha fazla sıkıntı ortaya çıkaran mekanlar haline gelir. Başlarda kendi başlarına gitmekte zorluk varken iş ilerlediğinde yanlarında eşlik eden kimse olduğunda bile dışarı gitmek özellikle de evlerinden uzaklara gitmek başlı başına zor bir deneyim haline gelebilir.

Agorafobi Yaşlılarda ve Özel Durumu Olanlarda da Görülür

Yaşlı insanlar dış mekanlardan çekinebilirler. Özellikle düşme korkusu, başına bir şey geldiğinde yardım bulamama endişesi onları evlerine kapanmış bir yaşam sürmeye itebilir. Özellikle de kaygı bozukları tabloya eklenmişse bu çok daha belirgin hale gelir. Yine barsak-mesane sorunları yaşayan insanlar tuvalete yetişememe endişesi ile dış mekanları çok zorlayıcı ortamlar olarak görebilir ve kaçınma davranışı ile dışarı çıkma sıklıklarını azaltabilirler.

Agorafobi Psikoterapi ile Düzelir

Altta yatan anksiyete bozuklukları (yaygın kaygı bozukluğu ve panik bozukluk) varsa bu durumların ilaç tedavisi ile iyileşmesi agorafobinin çok daha iyi yönetilmesine imkan sağlayacaktır. Ancak agorafobi esas psikoterapi ile düzelecektir. Kaçınma ve kaygı döngüsü ile giden bir tablo olduğu için bilişsel davranışçı terapiler, aşama aşama daha kolaydan daha zor uygulamalara geçerek aşırı hassasiyet bu şekilde başedilebilir düzeye çekilebilir.

Dr. Ali Hilmi Yazıcı
Psikiyatri Uzmanı

Dr. Ali Hilmi Yazıcı’nın konu ile ilgili Video Anlatımını Veritas Tv YouTube Kanalımızdan İzleyebilirsiniz. 

No Comments

Post a Comment