m

Vali Konağı Cad. No.8 Kat.5 Bizim Apt Nişantaşı İSTANBUL

0212 296 55 81

info@185.136.234.206

Search
Randevu ve iletişim için : 0212 296 55 81 ve 0532 507 45 45
 

Blog

İnsan ve insan davranışına ait ilginç ve güncel yazılara dolu!

Alışveriş Bağımlılığı – Dürtüsel Alışveriş Bozukluğu


Alışveriş hayatın vazgeçilmez bir parçası. Hepimiz zaman zaman pişman olduğumuz kötü alışverişler yaparız.

Ancak bazı insanlar alışveriş davranışları ile ilgili olarak ciddi sorunlar yaşayabilir.

Eğer ki alışveriş için harcanan para, ayrılan zaman, zihinde işgal ettiği hacim giderek artıyorsa ve kontrolsüz alışveriş davranışı sosyal, ailevi ve mesleki yıkımlara sebep olacak kadar aşırı noktalara geldiyse Dürtüsel Alışveriş Bozukluğu bakımından dikkatli olmak gerekir.

Günümüzde özellikle internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması da bu soruna başka bir risk faktörü olarak eklenmiştir.

Alışveriş esnasında heyecan yaşama, fırsatları kaçırmamalıyım şeklindeki telaş duygusu çok güçlü olabilir.

Bu güçlü duygular bazı insanlar için kendi iç dünyalarındaki boşluğu doldurma yöntemi olarak pekişebilir.

Kredi Kartları Ciddi Risk Faktörü Olabilir

Özellikle kredi kartları da başka bir boyuttur. Bazı insanlar ellerinde nakit parayı harcarken dikkatli iken kredi kartları olduğunda bambaşka bir alışveriş davranışı sergileyebilirler.

Kontrolsüz alışveriş özellikle evlilikte aile huzurunu sarsacak boyuta gelebilir ve evliliklerin zedelenmesine kadar gidebilir.

Altta Yatan Hazırlayıcı Unsurlar Mutlak Anlaşılmalıdır !

Altta yatan diğer psikiyatrik durumların mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Özellikle duygu hali yükselmesi olan mani tablolarında alışveriş kontrolsüzlüğü olur ve mani halinin geçmesi ile bu durum düzelir.

Bazı kişlik sorunlarında ve insan ilişkilerinde yaşanan kronik sorunlar da önemli zemin hazırlayan unsurlar arasındadır.

Kadınlar Çok Daha Sık Etkileniyorlar

Dürtüsel alışveriş bozukluğu başlıbaşına bir psikiyatrik rahatsızlık olmasa da görece sık rastlanan bir dürtüsel davranış bozukluğudur. Kadınlar erkeklere göre çok daha fazla etkilenmektedir. Ayrıca kadınların alışveriş problemleri boşluk hissini olumsuz duyguları gidermek için daha çok olurken erkekler değerli objeleri (saat vb) biriktirme şeklinde alışveriş sorunları yaşamaktadır.

Tedavide Psikoterapi Esastır

Tedavide psikoterapi esastır. Duygu, düşünce ve davranış zinciri üzerinde kontrol kazanmayı amaçlayan bilişsel davranışçı psikoterapiler önemli katkılar sağlayabilir. Elbette alışveriş ile olumsuz duyguları giderme hali varsa diğer duygusal ve ilişkisel sorunların da analitik yaklaşımla ele alınması yardımcı olacaktır.

No Comments

Post a Comment