m

Vali Konağı Cad. No.8 Kat.5 Bizim Apt Nişantaşı İSTANBUL

0212 296 55 81

info@185.136.234.206

Search
Randevu ve iletişim için : 0212 296 55 81 ve 0532 507 45 45

Blog

Psikoterapide Gizlilik Kavramı

Klinik. Psk. Büşra Ceren Yılmaz

 

Gizliliği Anlamak Psikoterapi, açık ve dürüst olabildiğiniz zamanlarda çok etkilidir. Daha önce

hiç bir psikoterapist ile görüşmediyseniz mahremiyet ya da gizlilik hakkında bazı sorularınız olabilir.

Terapide konuştuğum şeyler gizli tutulacak mı ?

Gizlilik, psikolojinin etik kurallarının saygın bir parçasıdır. Psikoterapistler, insanların özel ve açığa vurdukları bilgileri hakkında rahatça konuşabilmeleri gerektiği, odadan ayrılırken bilgilerin dışarı çıkacağından emin olup, çekinmeden istedikleri şey hakkında konuşmak için güvenli bir yere ihtiyaçları olduğunun tabi ki farkındadırlar. Gizliliğinizi diğer tüm mesleklerden çok daha ciddiye alıyorlar. Gizliliğinizi korumak için yasalar da vardır. Psikiyatristler ve Psikologlar hasta ya da danışanlarının kendilerine aktardığı bilgileri titizlikle korumak konusunda yasal düzeyde de sorumludurlar. Bu konuda yasal haklarınızı öğrenmek için meslek odaları ile iletişime geçebilirsiniz. İlk ziyaretinizde, psikolog size gizlilik politikalarını açıklayan yazılı bilgiler verebilir ve isteğiniz olursa kişisel bilgilerinizin nasıl ele alınacağını açıklamalıdır. Bazı durumlarda, aşağıda açıklandığı gibi gizlilik kuralının istisnaları olduğunu da akılda tutmak gereklidir.

Bir psikolog, özel bilgilerimi rızam olmadan ne zaman paylaşabilir ?

 

Bazı özel durumlarda, psikologlar hastanın yazılı izni olmadan bilgi paylaşmak zorunda kalabilir. Ortak istisnalar şunlardır:

⦁ Psikologlar, hastayı veya halkı ciddi zararlardan korumak için özel bilgileri açıklamaksızın gerekli mercilere haberdar edebilirler – örneğin, bir danışan intihar girişiminde bulunma veya başka bir kişiye zarar verme planlarını tartışıyorsa.

⦁ Psikologların devam eden aile içi şiddet, yetişkin olmayan çocuklara yönelik istismar veya ihmal, zor durumda yaşlı veya engelli bireyler olduğunu bildirmeleri zorunluluğu olabilir. (Ancak, bir yetişkin bir çocuk olarak istismar edildiğini açıklarsa, istismar edilmeye devam eden başka çocuklar olmadığı sürece, psikolog bu istismarın rapor edilmesine tipik olarak bağlı değildir.)

⦁ Psikoterapistler mahkeme emri alırlarsa bilgileri yayınlayabilirler. Bir kişinin zihinsel sağlığı, yasal işlemler söz konusu olduğunda ortaya çıkabilir.

Kurumlar veya Sigorta şirketleri kayıtlarımı görecek mi ?

Psikoterapistler, çalışma şekillerine bağlı olarak değişmekle birlikte, teşhis ve tedavinizle ilgili bilgileri sağlık sigortası şirketiniz veya hükümet kurumları (SGK vb.) gibi ödemeniz için gereken bilgileri paylaşabilir ve böylece şirket veya programın hangi desteğinden yararlanacağınızı belirleyebilecektir. Sigorta şirketleri ve sosyal güvenlik kurumları da hasta bilgilerinin gizliliği konusunda yasal sorumluluk taşımaktadırlar. Ancak, hizmetler için şahsi ödeme yapmayı tercih ederseniz veya sigorta sağlayıcınıza geri ödeme talebinde bulunmayı tercih ederseniz, sigortanız bir psikoterapist gördüğünüzden haberdar olmayabilir. Aynı şekilde, psikoterapistiniz, gerektiğinde sağlık hizmetlerinizi koordine etmek için diğer sağlık hizmetleri uzmanları ile bilgi paylaşma konusunda görüşme izninizi isteyebilir.

İşverenim şirketimin sigortasını kullanırsam psikoterapist gördüğümü bilecek mi ?

İşverenler normal şartlarda, şirket sigortasını kullansalar bile, çalışanın aldığı sağlık hizmetleri hakkında bilgi almazlar. Bazı şirketler, çalışanlara zihinsel sağlık hizmeti sunan çalışan yardım programları (EAP) sunmaktadır. Genellikle, şirket yalnızca hizmeti sağlar ama her bir çalışanın bunu nasıl kullandığı hakkında bilgi almaz. Ancak, gizlilik ve kuruluşunuzun EAP’si ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, daha fazla ayrıntı için bir insan kaynakları temsilcisiyle görüşülebilir.

18 yaşından daha gencim, psikoterapistim aileme ne konuştuğumuzu söyleyecek mi ?

Farklı devletlerin, gençlerin ebeveynlerini bilgilendirmede,zihinsel sağlık hizmetleri alabilecekleri farklı yaş aralıkları vardır.Çoğu vakada, bir çocuk psikoterapi hizmetlerini aldığında bir ebeveyn sorumludur. Psikoterapistler gençlerin duygularını rahatça paylaşabileceklerini hissetmelerini ister ve mahremiyetlerine saygı göstermeye özen gösterirler. Çoğunlukla, ilk psikoterapi ziyaretinde, çocuk, ebeveyn ve psikoterapist gizlilik için temel kuralları tartışmak üzere bir araya geleceklerdir. Bu şekilde, hem ebeveynler hem de çocuklar, psikoterapistin ebeveynlerle ne tür bilgi paylaşabileceğini ve özel olarak ne tutacağını tam olarak bilir. Örneğin, ebeveynlerin yalnızca küçük çocukları riskli faaliyetlerde bulunmaları halinde bilgilendirilmeyi kabul etmeleri yaygındır.

18 yaşımdayım. Psikoterapistim aileme ne konuştuğumuzu söyleyecek mi?

Her devletin, ebeveynleri bilgilendirmede ruhsal sağlık hizmetleri alabilecekleri farklı yaş gruplari vardır. Çoğu durumda, bir çocuk psikoterapi hizmeti aldığında bir ebeveyn sorumlu gorulur. Psikoterapistler gençlerin duygularini rahatca paylasabilmelerini ister ve yine genclerin mahremiyetlerine saygı göstermeye özen gösterirler. Çoğunlukla, ilk psikoterapi ziyaretinde, çocuk, ebeveyn ve psikoterapist gizlilik için temel kuralları tartışmak üzere bir araya geleceklerdir. Bu şekilde, hem ebeveynler hem de çocuklar, psikoterapistin ebeveynlerle ne tür bilgi paylaşabileceğini tam olarak bilir. Örneğin, ebeveynlerin yalnızca küçük çocukları riskli faaliyetlerde bulunmaları halinde bilgilendirilme yapilmasini kabul ederler

18 yaşından büyüğüm, ama hala ailemin sigortasını kullanıyorum. Gizlilik hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bir çok üniversite danışma merkezi sigortaya ihtiyaç duymaz. Bu durumlarda, öğrenciler isterlerse ebeveynlerinin bilgisi olmaksızın ruh sağlığı hizmetleri alabililirler.

Bir kişi sağlık sigortası ile hizmet aldığında, sigorta şirketi, hangi hizmetlerin kullanıldığını ve nasıl ödeneceğini açıklayan bir bildiri gönderir. Ebeveyninizin sigortalarını psikoterapi hizmetleri için kullanırsanız, ebeveynleriniz kullandığınız hizmetleri özetleyen bir bildiri alabilir. Fakat, psikoloğunuzla seanslarınız boyunca ne konuştuğunuzu bulamayacak ya da kayıtlarınıza erişemeyecektir.

Psikoterapi tedavim hakkında hangi bilgileri paylaşabilirim?

 

Bir hasta olarak gizlilik hakkınız. Arkadaşlarınıza veya ailenize bir psikoterapiste gittiginizi söylemeyi seçerseniz, bunu yapmakta özgürsünüz. Paylaşmaya karar verdiğiniz bilgiler size kalmış konulardır. Psikoterapistler, başkalarıyla paylaşmayı seçtiğiniz bilgilerden bağımsız olarak gizliliğinizi korumak için etik olarak sorumludurlar.  Örneğin, psikoterapistler hastalarıyla genellikle sosyal medya sitelerinde bağlantı kurmazlar.

Bazen psikoterapistler, endişelerinizi veya davranışlarınızı hayatınızdaki diğer insanlarla tartışmanızı yararlı bulmaktadır. Örneğin bir psikoterapist, evinizde neler olup bittiğini daha iyi anlamak için eşinizle görüşmek isteyebilir. Bir çocuk okulda sorun yaşıyorsa, psikoterapist çocuğun öğretmenleriyle görüşmek isteyebilir. Ama başkalarını dahil edip edemeyeceğiniz tamamen sizin onayınıza kalmış durumlardır.  Psikoterapistler genellikle yazılı izniniz olmadan kimseyle iletişime geçemezler.

Gizliliğe ilişkin belirli endişeleriniz varsa veya bir psikoterapistin yasal olarak bildirilmesi gereken durumlar varsa, bunu psikoterapistinizle konuşabilirsiniz. Psikoterapi insanlara destek olma sanatı olduğu için sizin bu konu ile ilgili kaygılarınızın giderilmesi bakımından da, psikoterapistler her türlü yardıma hazırdırlar.

 

Büşra Ceren YILMAZ


Klinik Psikolog

No Comments

Post a Comment